Skip to main contentSkip to solution

Here are the students, and the subjects. The maximum marks for each subject is 120.

STUDENTSPhysics (120)Biology (120)Maths (120)Geology (120)Economics (120)English (120)
A707570656070
B807075605075
C757271706065
D607065556070
E707565505560
F657060655060

Find the average marks obtained by a student in Economics and Physics respectively.

Solution

✅ Drop

This question was deleted (they forgot to mention percentage signs in the table: e.g. A got 70% of 120 in Physics), but here's the solution anyway if you solved it :)


For Economics:

Total marks = 60+50+60+60+55+50=33560 + 50 + 60 + 60 + 55 + 50 = 335

Average = 3356=55.83\frac{335}{6} = 55.83 marks

For Physics:

Total marks = 70+80+75+60+70+65=42070 + 80 + 75 + 60 + 70 + 65 = 420

Average = 4206=70\frac{420}{6} = 70 marks

Therefore:

Average marks in Economics = 55.8355.83

Average marks in Physics = 7070

Keyboard Shortcuts

  • Left arrow: Previous question
  • Right arrow: Next question
  • S key: Jump to solution
  • Q key: Jump to question