Skip to main contentSkip to solution

A is working, and B a sleeping partner in a business. A puts in Rs.12000 and B Rs. 20000. A receives 10% of the profit for managing, the rest being divided in proportion to their capitals. Out of a total profit of Rs. 9600, the money received by A will be

Solution

✅ Correct Option: 3

Given:

  • Total profit = ₹96009600
  • A's capital = ₹1200012000
  • B's capital = ₹2000020000
  • A gets 10%10\% of profit for managing
  • Rest divided in proportion to capital
  1. A's managing share = 10%10\% of 96009600 = ₹960960
  1. Remaining profit = 9600−9609600 - 960 = ₹86408640
  1. Proportion for remaining profit:

A : B = 12000:20000=3:512000 : 20000 = 3 : 5

  1. A's share from remaining = 38×8640\frac{3}{8} × 8640 = ₹32403240
  1. Total money A receives = Managing share + Proportional share

= 960+3240960 + 3240 == ₹42004200

Therefore, A will receive ₹42004200.

Keyboard Shortcuts

  • Left arrow: Previous question
  • Right arrow: Next question
  • S key: Jump to solution
  • Q key: Jump to question