Skip to main contentSkip to solution

In a rhombus, the length of the two diagonals are 40m and 30m respectively. Its perimeter will be

Solution

✅ Correct Option: 1

Given:

Diagonal 1 (d1)(d_1) = 40m

Diagonal 2 (d2)(d_2) = 30m

In a rhombus, using diagonals to find side (s)(s):

s2=(d12)2+(d22)2s^2 = (\frac{d_1}{2})^2 + (\frac{d_2}{2})^2

s2=(402)2+(302)2s^2 = (\frac{40}{2})^2 + (\frac{30}{2})^2

s2=400+225s^2 = 400 + 225

s2=625s^2 = 625

s=25s = 25 meters

Perimeter of rhombus = 4s4s

=4×25= 4 × 25

=100= 100 meters

Therefore, the perimeter is 100100 meters.

Keyboard Shortcuts

  • Left arrow: Previous question
  • Right arrow: Next question
  • S key: Jump to solution
  • Q key: Jump to question