Skip to main contentSkip to solution

A man rows 20 km upstream and back again to the starting point in 110 minutes. If the speed of the stream is 2 kmph, then the speed of rowing in still water is

Solution

✅ Correct Option: 2

Let speed of rowing in still water = xx kmph

Upstream speed = x−2x - 2 kmph (rowing speed −- stream speed)

Downstream speed = x+2x + 2 kmph (rowing speed ++ stream speed)

Time equation:

20x−2+20x+2=11060\frac{20}{x-2} + \frac{20}{x+2} = \frac{110}{60} (because we have to convert minutes to hours)

20(x+2)+20(x−2)(x−2)(x+2)=11060\frac{20(x+2)+20(x-2)}{(x-2)(x+2)}=\frac{110}{60}

20x+40+20x−40(x−2)(x+2)=11060\frac{20x+40+20x-40}{(x-2)(x+2)}=\frac{110}{60}

40x(60)=110(x−2)(x+2)40x(60)=110(x-2)(x+2)

2400x=110(x2−4)2400x=110(x^2-4) [(a+b)(a−b)=a2−b2][(a+b)(a-b)=a^2-b^2]

2400x=110x2−4402400x=110x^2-440

110x2−2400x−440=0110x^2 - 2400x - 440 = 0

Solve quadratic:

x=22x = 22 or x=−0.2x = -0.2 (reject negative)

Therefore, speed of rowing in still water is 22 kmph.

Keyboard Shortcuts

  • Left arrow: Previous question
  • Right arrow: Next question
  • S key: Jump to solution
  • Q key: Jump to question