Skip to main contentSkip to solution

Suppose the price elasticity of demand for a good is –0.2. How will the demand for the good be affected if there is a 10% increase in the price of the good?

Solution

✅ Correct Option: 4

Price elasticity of demand ed=%ΔQ%ΔPe_d = \frac{\%\Delta Q}{\%\Delta P}. Given ed=−0.2e_d = -0.2 and %ΔP=10%\%\Delta P = 10\%, we get %ΔQ=−0.2×10=−2%\%\Delta Q = -0.2 \times 10 = -2\%. So demand decreases by 2%.

Keyboard Shortcuts

  • Left arrow: Previous question
  • Right arrow: Next question
  • S key: Jump to solution
  • Q key: Jump to question