Skip to main contentSkip to solution

In a Commercial Bank, if the initial deposit of Rs 1000 create deposits of Rs 5000, then the cash reserve ratio will be_________.

Solution

✅ Correct Option: 3

Deposit multiplier =Total depositsInitial deposit=50001000=5= \frac{Total\ deposits}{Initial\ deposit} = \frac{5000}{1000} = 5. Since multiplier =1CRR= \frac{1}{CRR}, we get CRR=15=0.20CRR = \frac{1}{5} = 0.20, i.e., 20%.

Keyboard Shortcuts

  • Left arrow: Previous question
  • Right arrow: Next question
  • S key: Jump to solution
  • Q key: Jump to question