Skip to main contentSkip to solution

Nation X produces two goods; rice and cloth. A consumer buys 100 kg of rice and 10 pieces of cloth in a year. Suppose, in the year 2000, the price of rice was Rs 10/kg and a piece of cloth was Rs 100. Now suppose the prices of a kg rice and a piece of cloth have gone up to Rs 18 and Rs 120 in the year 2005. In the given example, the Consumer Price Index of the current year vis-a-vis the base year will be equal to ________.

Solution

✅ Correct Option: 3

CPI =Cost of basket at current pricesCost of basket at base prices×100= \frac{\text{Cost of basket at current prices}}{\text{Cost of basket at base prices}} \times 100. Base year cost =100×10+10×100=2000= 100 \times 10 + 10 \times 100 = 2000. Current year cost =100×18+10×120=3000= 100 \times 18 + 10 \times 120 = 3000. CPI =30002000×100=150= \frac{3000}{2000} \times 100 = 150.

Keyboard Shortcuts

  • Left arrow: Previous question
  • Right arrow: Next question
  • S key: Jump to solution
  • Q key: Jump to question