Skip to main contentSkip to solution

Let the production function of a firm be

Q=5L1/2K1/2Q = 5L^{1/2}K^{1/2}

Find out the maximum possible output that the firm can produce with 400 units of L and 400 units of K.

Solution

✅ Correct Option: 1

Substitute L=400L = 400 and K=400K = 400 in Q=5L1/2K1/2Q = 5L^{1/2}K^{1/2}. Since 400=20\sqrt{400} = 20, we get Q=5×20×20=2000Q = 5 \times 20 \times 20 = 2000 units.

Keyboard Shortcuts

  • Left arrow: Previous question
  • Right arrow: Next question
  • S key: Jump to solution
  • Q key: Jump to question