Skip to main contentSkip to solution

If the required reserve ratio in an economy is 12.5%, the initial cash deposits of ₹2000 will increase the money supply by ______.

Solution

✅ Correct Option: 2

Option 1 -> Incorrect multiplier application.

Option 2 -> Uses correct money multiplier of 8 (1/0.125).

Option 3 -> Incorrect multiplier calculation.

Option 4 -> Incorrect multiplier calculation.


Hence, Option 2: ₹16000 -> The money multiplier is calculated as 1/RRR = 1/0.125 = 8. When initial deposits of ₹2000 are made, the total increase in money supply = ₹2000 × 8 = ₹16000. This represents the maximum amount of money that can be created through the banking system when banks lend out their excess reserves while maintaining the 12.5% reserve requirement-> correct

Keyboard Shortcuts

  • Left arrow: Previous question
  • Right arrow: Next question
  • S key: Jump to solution
  • Q key: Jump to question