Skip to main contentSkip to solution

Read the report carefully and answer the questions based on the report:

Consumer’s Budget₹ 100
Price of Good X₹ 5 per unit
Price of Good Y₹ 10 per unit

On the basis of given data, the slope of the price line will be _________

Solution

✅ Correct Option: 1

The slope of the budget line (price line) is given by:

Slope=PxPy=510=0.5\text{Slope} = \frac{P_x}{P_y} = \frac{5}{10} = 0.5

The budget line endpoints are:

  • If all income spent on X: 1005=20\frac{100}{5} = 20 units of X
  • If all income spent on Y: 10010=10\frac{100}{10} = 10 units of Y

So the slope =1020=0.5= \frac{10}{20} = 0.5

Keyboard Shortcuts

  • Left arrow: Previous question
  • Right arrow: Next question
  • S key: Jump to solution
  • Q key: Jump to question