Skip to main contentSkip to solution

Suppose, following data is presented, for an imaginary economy:

Autonomous Consumption = ₹ 100 crore

Marginal Propensity to Consume = 0.6

Investment = 200 crore.

Identify which of the following is the correct value of national income?

Solution

✅ Correct Option: 1

Option 1: ₹ 750 crore -> Using the equilibrium condition Y = C + I, where C = Autonomous Consumption + (MPC × Y). Substituting: Y = 100 + 0.6Y + 200, which gives Y = 300 + 0.6Y. Solving: 0.4Y = 300, therefore Y = ₹750 crore. This is calculated using the multiplier effect where k = 1/(1-MPC) = 1/0.4 = 2.5, and Y = k × (Autonomous Consumption + Investment) = 2.5 × 300 = ₹750 crore. -> correct

Keyboard Shortcuts

  • Left arrow: Previous question
  • Right arrow: Next question
  • S key: Jump to solution
  • Q key: Jump to question