Let speed of the boat Upstream be - U
Speed of the boat Downstream be - D
Speed of boat in still water be - B
Speed of the stream be - W
U=B−W
D=B+W
On Monday distance covered Upstream =16% of 4800=768 km
Distance covered Downstream =14% of 2400=336 km
Let time taken to cover downstream be - t hrs
Then, time taken to cover upstream will be - t+27.2 hrs
On Monday, Speed of still water(stream) =W=5 kmph
U=B−5
D=B+5
D−U=B+5−(B−5)=10 kmph
Also, D=t336
Also, U=t+27.2768
D−U=10 kmph
t336−t+27.2768=10
10t+704t−9139.2=0
t=11.2 hours
So, D=11.2336=30 kmph
Also, D=B+5
B+5=30
B=25 kmph
Therefore, the speed of boat in still water on Monday is - 25 kmph