Skip to main contentSkip to solution

A room has floor size of 15×615 \times 6 sq.cm. What is the height of the room, if the sum of the areas of the base and roof is equal to the sum of the areas of the four walls?

Solution

✅ Correct Option: 3

Floor size = 15×615 \times 6 sq.cm

Let height of room be hh cm

Area of base and roof = 2(15×6)2(15 \times 6) = 2(90)2(90) = 180180 sq.cm

Area of walls:

  • Front and back walls = 2(15×h)2(15 \times h) = 30h30h sq.cm
    • Side walls = 2(6×h)2(6 \times h) = 12h12h sq.cm
    • Total wall area = 30h+12h30h + 12h = 42h42h sq.cm

Given that sum of base and roof area = sum of wall areas:

180=42h180 = 42h

h=18042h = \frac{180}{42}

h=4.29h = 4.29 cm

Therefore, the height of the room is 4.294.29 cm.

Keyboard Shortcuts

  • Left arrow: Previous question
  • Right arrow: Next question
  • S key: Jump to solution
  • Q key: Jump to question