Skip to main contentSkip to solution

The total expenditure on a commodity rises from Rs.100 to Rs.150 as a result of an increase in the price of the commodity from Rs. 10 to Rs.15. Find out the elasticity of demand of this commodity by percentage method.

Solution

✅ Correct Option: 2

Initial quantity =10010=10= \frac{100}{10} = 10 units; new quantity =15015=10= \frac{150}{15} = 10 units. Quantity demanded is unchanged, so percentage change in quantity is 0 while price rises by 50%.

ed=%ΔQ%ΔP=050=0e_d = \frac{\%\Delta Q}{\%\Delta P} = \frac{0}{50} = 0. Demand is perfectly inelastic.

Keyboard Shortcuts

  • Left arrow: Previous question
  • Right arrow: Next question
  • S key: Jump to solution
  • Q key: Jump to question