Skip to main contentSkip to solution

When price of a good falls from Rs. 5 to Rs.4 per unit then, its demand increases by 40%. Calculate its price elasticity of demand.

Solution

✅ Correct Option: 4

Percentage fall in price =15×100=20%= \frac{1}{5} \times 100 = 20\%. Price elasticity of demand =%ΔQ%ΔP=4020=2= \frac{\% \Delta Q}{\% \Delta P} = \frac{40}{20} = 2.

Keyboard Shortcuts

  • Left arrow: Previous question
  • Right arrow: Next question
  • S key: Jump to solution
  • Q key: Jump to question