Skip to main contentSkip to solution

Suppose the price of the commodity is declined by 10%, as a result of which, the quantity demanded increased by 20%. Then, calculate the value of the elasticity of demand (eDe_D) and confirm its type.

Solution

✅ Correct Option: 4

eD=%ΔQ%ΔP=20−10=−2e_D = \frac{\%\Delta Q}{\%\Delta P} = \frac{20}{-10} = -2. Taking the absolute value, ∣eD∣=2>1|e_D| = 2 > 1, so demand is elastic.

Note: By sign convention the value is −2-2; the options report the absolute value, so we selected eD=2e_D = 2 with elastic demand.

Keyboard Shortcuts

  • Left arrow: Previous question
  • Right arrow: Next question
  • S key: Jump to solution
  • Q key: Jump to question