Skip to main contentSkip to solution

If price of a commodity rises from Rs. 10 to Rs. 15, its supply increases by 20%.

calculate the price elasticity of supply for this commodity.

Solution

✅ Correct Option: 1

Option 1: 0.4 -> Price Elasticity of Supply (PES) = (% change in quantity supplied) / (% change in price). Here, % change in quantity supplied = 20%. % change in price = [(15-10)/10] × 100 = 50%. Therefore, PES = 20%/50% = 0.4. This indicates inelastic supply, meaning supply is relatively less responsive to price changes. -> correct

Keyboard Shortcuts

  • Left arrow: Previous question
  • Right arrow: Next question
  • S key: Jump to solution
  • Q key: Jump to question